Diskuse k článku: Fotografování z pohledu amatérského rybáře
23.5.2012Kategorie: Tipy a triky
Denny - Profil | Út 25.9.2018 17:05:42
Lasskoun >> ady je firem take mraky,v podstate v kazdem meste je Home depot nebo Max office,ktere pracuji s takovymi tiskarnami,ale nejsem si jisty,zda tyhle spolecnosti netisknou jen na papir nebo platno.Nevim to,musim se zeptat.Na internetu je ale nabidka obrovska.Ty ceny jsou zde vyzsi a domnivam se,ze je to dane tim,ze prestoze koukurence je velka,poptavka je porad obrovska,proste v zemi ktera ma pres 300 milionu obyvatel prece jen tech fotofrafu a lidi,kteri si nechaji neco tisknout nepomerne vice :-) Postovne je takova palka,ze by prevysilo cenu samotneho tisku,aspon odsud do Cech.Knizka(vetsi) z Cech vysla na 600 kacek poslani.
Anýzový dědek - Profil | Út 25.9.2018 14:44:07
Lasskoun >> Pro tisk používám PNG bez komprimace a nebo TIFF...
Lasskoun - Profil | Út 25.9.2018 12:52:53
Denny >> Záleží k jakému účelu ten výtisk bude sloužit. Pokud to pouze bude viset na zdi a nikdo do toho nebude šmatlat vlhkým hadrem (aby z toho pak nevznikla "Whistlerova matka" v podání Mr. Beana ";-D), tak v podstatě čímkoliv na cokoliv, klidně i vodorozpustnejma (anžto moderní generace inkoustů mají živé podání i na zcela matných površích, přičemž tyto u některých technologií již ani nemusí být coatované), vhodné to probrat s dodavatelem.
Jinak myslím, že za podobné, stejné nebo dokonce i nižší peníze to seženeš i Česku - byť pomyslným závažím na misce vah může být poštovné (přičemž i některé české tiskárny inzerují dopravu zdarma, např. http://www.misteckatiskarna.cz/velkoplosny-tisk/plakaty-v-roli-116.html, https://www.sarpet.cz/velkoplosny-tisk/plakaty-v-roli-116.html, atd., ale jejich bližší podmínky jsem nezkoumal). V Čr je totiž děsný přetlak firem vlastnících LPF technologie, což se zákonitě těžce podepsalo na ceně.... jj, kdeže ty doby jsou, kdy se 1 m2 velkoplochu prodával za víc jak 10 kkč (navíc v době, kdy tyto peníze měly několikrát vyšší hodnotu než mají dnes ";-)
L.
Jinak myslím, že za podobné, stejné nebo dokonce i nižší peníze to seženeš i Česku - byť pomyslným závažím na misce vah může být poštovné (přičemž i některé české tiskárny inzerují dopravu zdarma, např. http://www.misteckatiskarna.cz/velkoplosny-tisk/plakaty-v-roli-116.html, https://www.sarpet.cz/velkoplosny-tisk/plakaty-v-roli-116.html, atd., ale jejich bližší podmínky jsem nezkoumal). V Čr je totiž děsný přetlak firem vlastnících LPF technologie, což se zákonitě těžce podepsalo na ceně.... jj, kdeže ty doby jsou, kdy se 1 m2 velkoplochu prodával za víc jak 10 kkč (navíc v době, kdy tyto peníze měly několikrát vyšší hodnotu než mají dnes ";-)
L.
Lasskoun - Profil | Út 25.9.2018 12:32:36
DeProfundis >> ... ";-) ...
- ani na druhý pohled ... ";-) ...
L.
- ani na druhý pohled ... ";-) ...
L.
DeProfundis - Profil | Út 25.9.2018 7:59:27
Lasskoun >> vím, že jsi to tak nejspíš nemyslel, ale jen pro upřesnění, aby si někdo nemyslel, že JPG umí ukládat nekomprimovaný obraz:-)
JPG je vždy ztrátově komprimovaný!
Ono šoupátko na nastavení kvality/komprese by mělo být pro jistotu nazýváno "kvalita". Protože když se na ní člověk dívá jako na kompresi, tak to svádí k tomu, že když dám max kvalitu tak se to rovná nulové kompresi a tudíž nebude žádná použita. Ale pravda je taková, že i při max kvalitě je soubor komprimovaný klidně na třetinu datový velikosti a ta je VŽDY ztrátová, byť to nemusí být na první pohled vidět.
JPG je vždy ztrátově komprimovaný!
Ono šoupátko na nastavení kvality/komprese by mělo být pro jistotu nazýváno "kvalita". Protože když se na ní člověk dívá jako na kompresi, tak to svádí k tomu, že když dám max kvalitu tak se to rovná nulové kompresi a tudíž nebude žádná použita. Ale pravda je taková, že i při max kvalitě je soubor komprimovaný klidně na třetinu datový velikosti a ta je VŽDY ztrátová, byť to nemusí být na první pohled vidět.
1Mara - Profil | Út 25.9.2018 7:59:09
Falen >> :-))) už jsou tam skoro dva měsíce, tedy ti floridský, ten destructor je tam 14 dní :-)) Co máš za druhy raků ?
Denny - Profil | Út 25.9.2018 6:58:16
Lasskoun >> Jeste mam na tebe dotaz.Nabizi ruzne materialy,ktery z nich je podl;e tebe nej,ono co je drahe nemusi byt vzdy nejlepsi.Nechci ale platno a ostatni material na tisk neznam.
Denny - Profil | Út 25.9.2018 6:36:39
Lasskoun >> Protoze vidim,ze se vyznas,tak jsem uvazoval o nabidce tehle firmy:
https://www.canvasdiscount.com/wall-decor/forex-photo-prints.jsf
https://www.canvasdiscount.com/wall-decor/forex-photo-prints.jsf
Falen - Profil | Út 25.9.2018 0:36:05
1Mara >> Ti raci musí být čerstvě nasazeni v akva. Mám doma 2 druhy raků a cokoliv zeleného tam za 2 dny není.
Lasskoun - Profil | Út 25.9.2018 0:04:12
Anýzový dědek >> EXIF lze zobrazit i v jakémkoliv obyč. správci souborů = pravé tlačítko -> "vlastnosti" -> záložka "podrobnosti"
Ani při jpeg-ách není nutno používat nulovou kompresi (/bez kompimace), aby to nakonec vypadalo slušně ";-)
(a ani soubor [příprava k tisku] nemusí bodově odpovídat finální velikosti tisku, tj. nemusí být v poměru 1:1)
L.
-----------
Mmch, BMP apod. je tou nejhorší volbou pro ukládání obrazových dat (co se velikosti souboru týče).
Ani při jpeg-ách není nutno používat nulovou kompresi (/bez kompimace), aby to nakonec vypadalo slušně ";-)
(a ani soubor [příprava k tisku] nemusí bodově odpovídat finální velikosti tisku, tj. nemusí být v poměru 1:1)
L.
-----------
Mmch, BMP apod. je tou nejhorší volbou pro ukládání obrazových dat (co se velikosti souboru týče).
Lasskoun - Profil | Po 24.9.2018 23:53:49
Denny >> Pokud si to budeš nechávat tisknout v grafickém studiu na nějaké velkoplošné tiskárně, tak by to většinou neměl být problém, ale záleží, jaký tam používají RIP (Raster Image Procesor). Neb jsou profesionální SW pro LPF (Long Print Format), které i z relativně velmi malých dat dokáží vyždímat takřka nemožné (ale všechny tyto SW se pohybují v řádu několika desetitisíců za licenci... někdy aj výše). Ber to tak, že digitály doby před 15 až 20 roky měly kolem 1 až 5 mPx (ty nejlepší) a i z toho se tiskly velký postery, neb jiná možnost tehdy nebyla (pokud tedy nebudeme počítat skeny z diapozitivů na rotačních skenerech).
Dovolím si jmenovat např. SW ONYX PosterShop, s nímž mám letitou osobní zkušenost (a který fakt "dokáže i z "h***a uplést bič"... a ještě s ním zapráskat ";-DD) - https://www.hsw.cz/katalog/rip-produkty/ ... popř. Calderu, kde je cena ještě o "chlup vyšší";-)
Svěříš-li to však nějaké rekl. agentuře, která namísto profi RIPu používá dodávaný driver k tiskárně, tak se pak různé nectnosti mohou projevit již i u mnohem menších formátů.
L.
Dovolím si jmenovat např. SW ONYX PosterShop, s nímž mám letitou osobní zkušenost (a který fakt "dokáže i z "h***a uplést bič"... a ještě s ním zapráskat ";-DD) - https://www.hsw.cz/katalog/rip-produkty/ ... popř. Calderu, kde je cena ještě o "chlup vyšší";-)
Svěříš-li to však nějaké rekl. agentuře, která namísto profi RIPu používá dodávaný driver k tiskárně, tak se pak různé nectnosti mohou projevit již i u mnohem menších formátů.
L.
Casio - Profil | Po 24.9.2018 22:07:11
Anýzový dědek >> tak nevím co by z 800kb vylezlo za koukatelnou velikost.
Casio - Profil | Po 24.9.2018 22:06:13
Erva >> čus aby ne, navíc jsem se hned ujistil že jsem udělal dobře. Navíc teď kulišárny daly Z a 850 za jedny prachy :-)
Anýzový dědek - Profil | Po 24.9.2018 14:29:49
Denny >> Program, který by ti po zadání datového parametru třeba 10 mpx tu fotku takto změnil - opravdu neexistuje, protože každý editor pracuje s diskem PC a podle zadaných rozměrů (VxŠ) a vlastní datové velikosti (podle exifu a následných úprav) spočítá místo pro optimální uložení na disku (výsledná velikost).
Pro tisk bych volil buď nekomprimovaný formát PNG a nebo TIFF. Velikost takového souboru může být řádově i stovky MB, což se pro uložení na disk nehodí, ale pro tisk je to dostatek dat, které tiskárna převede do svého tiskového profilu a vytiskne s největším počtem pix/ na cm2.
V tomto formátu lze také zjistit zda vůbec je dobrá k tisku, protože vidíš každý detail jako u RAWU.
PS: Klidně si tu fotku zkus doma nejprve vytisknout na obyčejný papír barevně. a uvidíš , jak bude vypadat..
Pro tisk bych volil buď nekomprimovaný formát PNG a nebo TIFF. Velikost takového souboru může být řádově i stovky MB, což se pro uložení na disk nehodí, ale pro tisk je to dostatek dat, které tiskárna převede do svého tiskového profilu a vytiskne s největším počtem pix/ na cm2.
V tomto formátu lze také zjistit zda vůbec je dobrá k tisku, protože vidíš každý detail jako u RAWU.
PS: Klidně si tu fotku zkus doma nejprve vytisknout na obyčejný papír barevně. a uvidíš , jak bude vypadat..
Denny - Profil | Po 24.9.2018 0:42:50
Anýzový dědek >> Ja netisnu a zatim se na to ani nepripravuju,jen dve fotky bych takhle rad uchoval.Slo me o zobrazeni mpx,zda nekde je vysledna cifra a ne jen rozmerNakonec jsem prisel na to,ze v prohlizeci,ktery pouzivam uz hodne dlouho se to to zobrazuje.Jedna se o FastStone Image Viewer,kam me nenapadlo se podivat,takze tohle mam vyresene.Ptal jsem se ale na to,zda neexistuje nejaky program,kam by si clovek zadal,ze chce aby fotka mela treba 10 mpx a ten program si to sam upravil,ale jak me Roman rekl,nic takoveho neexistuje.Co se tyka toho tisku,jedna se me jen o dve fotky ,nejde o wildlife a focene jeste kompaktem,tak sonduju,kdyz by to tiskli profici ,zda by se to vyplatilo.Predstavoval bych si tak format tak 70+ vyzsi stranu, ale aby to vypadalo koukatelne.Kdyz to zadam,jim je v podstate jedno,jak to bude vypadat,nastavi tam nejlepsi mozne parametry,ale pokud fotka neni uplne top.tak se to zcela jiste projevi.Proste nechci vyhodit zbytecne penize.
Červené karty: Knapík, nhgjhgjhgjghj

načítám...



