Diskuse k článku: Fotografování z pohledu amatérského rybáře
23.5.2012Kategorie: Tipy a triky
R.P. - Profil | Pá 26.10.2018 18:13:31
Denny >> https://www.fotoskoda.cz/blesky/
Denny - Profil | Pá 26.10.2018 13:14:39
Pratele mam dotaz.Na fotaku,nebo na vetsine fotaku jsou "sanky" na uchyceni blesku,proste drzak,urcite vsichni vite o cem pisu.Ja potrebuju vedet,jak se jmenuje jen ta cast blesku,ktera se zasupuje do tech sanek.
Anýzový dědek - Profil | Út 23.10.2018 21:35:52
otoš >> Moc pěkné, ale sem nelze dát 360°panorama, tak jen takováto nudle.a ještě zmršená Mrkem
Anýzový dědek - Profil | Út 23.10.2018 21:13:11 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
DeProfundis - Profil | Po 22.10.2018 18:19:40
Denny >> pro zajímavost jsem ti k piskořovi hodil tu nahrávku puštíka, abych to tu nezasíral
DeProfundis - Profil | Po 22.10.2018 14:37:03
Denny >> vítr je špatnej, podle mých zkušeností se sovám ve větru ani moc nechce houkat. Se slyšitelnosí to je pak úplně špatný. Tady jsou výři v podstatě všude taky kolem řek a v zimě, když valí hodně vody, tak jsou místa, kde opravdu není nic slyšet přes ten hukot.
Denny - Profil | Po 22.10.2018 5:43:12
DeProfundis >> Tak pro dnesek uz to zabalim,jsem mimoradne doma,tak hodim postel na zada.
Denny - Profil | Po 22.10.2018 5:38:50
DeProfundis >> Ja moc sanci nemam a ten duvod je prosty,vitr.Tady kdyz nefouka,to je opravdu zazrak,takze slysis vsechno mozne jen ne to volani.Musim nekam do udoli,kde se zasiju.Jedno z nej udoli a lokalit,kde jsou sovy je spatne v tom,ze tam tece reka a clovek slysi hukot pereji.Tady ted hodne prsi,meni se teploty a to je na nic,uz to chce mraz,pak se trosku zklidni i ten vitr.
DeProfundis - Profil | Po 22.10.2018 5:26:18
Denny >> napodobovat pusou ptačí hlasy by bylo fajn, ušetřil bych si tím spoustu problémů s technikou:-) Ale třeba takovej trilek puštíka si moc představit pusou neumím:-) Vlastně jediný, co mi občas pusou funguje, tak je kulíšek. Na jaře jsem si jednoho samečka takhle potahal po lese minimálně kilometr. No když najdeš nějaký info, tak určitě pošli.
Se sovama se pořád učím. Ale třeba teď zrovna sovy docela reagujou. Podle mě je doba, kdy si letošní vyvedenci hledají nová místa a staří si před nimi brání svá teritoria. Ale chce to trefit denní dobu, kdy která sova reaguje. Třeba teď jsem zjistil, že kulíšci reagujou mezi západem slunce a setměním během cca půl hodiny, takže to chce je trefit a našel jsem u nás další 2 samečky, kteří se nechají v tu přesnou dobu vyprovokovat. Vyzkoušel jsem si na nich, že ani před ani po nereagujou, ikdyž chodím přímo pod nima. Na jaře je to jiný, to se chytne i přes den:-), ale zase v tom ostatním ruchu od dalších pěvců se blbě hledá na větší dálku. Sýc teď reaguje těsně po setmění a to jen tak, že krátce a razantně pískne, rozhodně se mi ho teď nedaří rozhoukat, aby vydával to jeho pupupupupu, s tím přijde až tak koncem února a pak to trvá prakticky celou noc. Puštíci a výři teď houkají kupodivu tak nějak samovolně. Puštíci teda jen kolem setmění a pak už jen občas kontaktním hlasem. Výři jak kde, jsou místa, kde houkají sami o sobě dost dlouho a jsou místa, kde se pomalu nenachají ani vyprovokovat.
Zrovna včera jsem se byl s drahou projít na jednom odlehlejším místě, kde jsem byl takhle na sovách prvně a našel jsem jeden párek puštíků, tak kilák od nich byl jeden samotnej samec a u něj pak i sýc. Zkoušel jsem je i nahrávat. Ten samec přilítnul před nás tak 3m do úrovně hlavy, ale jak jsem zapnul rekordér, kterej bliknu, tak odletěl. Ale stejně nás viděl, takže by tam asi nehouknul. Ikdyž už se mi jednou stalo, že jsem v opravdu temným lese takhle přilákal puštíky až na pár metrů ke mě a to bylo, jak když mi houkali u hlavy:-). Nejradši mám, když sovy vyloudí nějaký pro ně netypický zvuky a zrovna včera ten samec puštíka tak zvláštně "pískal", že kdybych nevěděl, že je to on, tak bych nepoznal o koho jde. Jen tuším, že ho k tomu vyprovokovala volavka, která pomalu přelítala nad údolím a občas si zakřičela, což bylo v tý tmě taky zvláštní. Zkusím to doma upravit a někam to pošlu, jestli z toho něco bude.
Takže se sovama bych neotálel a zkusil bych je klidně hned, vyrazit před západem a během dalších 2 hodin je co pokoušet:-)
Se sovama se pořád učím. Ale třeba teď zrovna sovy docela reagujou. Podle mě je doba, kdy si letošní vyvedenci hledají nová místa a staří si před nimi brání svá teritoria. Ale chce to trefit denní dobu, kdy která sova reaguje. Třeba teď jsem zjistil, že kulíšci reagujou mezi západem slunce a setměním během cca půl hodiny, takže to chce je trefit a našel jsem u nás další 2 samečky, kteří se nechají v tu přesnou dobu vyprovokovat. Vyzkoušel jsem si na nich, že ani před ani po nereagujou, ikdyž chodím přímo pod nima. Na jaře je to jiný, to se chytne i přes den:-), ale zase v tom ostatním ruchu od dalších pěvců se blbě hledá na větší dálku. Sýc teď reaguje těsně po setmění a to jen tak, že krátce a razantně pískne, rozhodně se mi ho teď nedaří rozhoukat, aby vydával to jeho pupupupupu, s tím přijde až tak koncem února a pak to trvá prakticky celou noc. Puštíci a výři teď houkají kupodivu tak nějak samovolně. Puštíci teda jen kolem setmění a pak už jen občas kontaktním hlasem. Výři jak kde, jsou místa, kde houkají sami o sobě dost dlouho a jsou místa, kde se pomalu nenachají ani vyprovokovat.
Zrovna včera jsem se byl s drahou projít na jednom odlehlejším místě, kde jsem byl takhle na sovách prvně a našel jsem jeden párek puštíků, tak kilák od nich byl jeden samotnej samec a u něj pak i sýc. Zkoušel jsem je i nahrávat. Ten samec přilítnul před nás tak 3m do úrovně hlavy, ale jak jsem zapnul rekordér, kterej bliknu, tak odletěl. Ale stejně nás viděl, takže by tam asi nehouknul. Ikdyž už se mi jednou stalo, že jsem v opravdu temným lese takhle přilákal puštíky až na pár metrů ke mě a to bylo, jak když mi houkali u hlavy:-). Nejradši mám, když sovy vyloudí nějaký pro ně netypický zvuky a zrovna včera ten samec puštíka tak zvláštně "pískal", že kdybych nevěděl, že je to on, tak bych nepoznal o koho jde. Jen tuším, že ho k tomu vyprovokovala volavka, která pomalu přelítala nad údolím a občas si zakřičela, což bylo v tý tmě taky zvláštní. Zkusím to doma upravit a někam to pošlu, jestli z toho něco bude.
Takže se sovama bych neotálel a zkusil bych je klidně hned, vyrazit před západem a během dalších 2 hodin je co pokoušet:-)
Denny - Profil | Po 22.10.2018 5:25:50
DeProfundis >> Ja,jak vis pouzivam s Jitkou elektronicke vabnickykazdy mame jinou,ale v podstate jsou na stejnych principech.Me slo hlavne o to,abych ji mohl ovladat na dalku a to je opravdu k nezaplaceni.Blby je to,ze se me tam vejde jen 200 hlasu,zda se to dostatecne,ale stve me,ze nemuzes jen vzit nahranou kartu a vymenit za to co potrebujes.Vzdy se musi udelat konfigurace,aby ovladac nacetl,co je ve vabnicce.Takze jak jsem psal,vypada tech 200 zvuku dost,ale jen do te doby,nez prijdes na to,ze jen lisky si muzes nahrat kolem 20 ruznych variant,to same mysi,krysy,sparkata atd,atd.No a o ptakach ani nemluvim.Driv jsem si myslel,ze staci jeden hlas a hotovo,jenze casem prijde clovek na to,ze na jeden hlas treba vubec ptaci v tu danou dobu nereagujou a musis hledat,co je vyprovokuje.Zvlastni je terba to,ze v jedne lokalite kdyz pustim volani kvakose,tak 100% prileti zelene volavky,ale na jejich hlas vubec zadna nereaguje.Nejvic me asi zklamalo u vody volani kachen a husi.Ono je asi neco jineho,kdyz jsou rakosiny a chlapi tam jeste nastavi makety ptactva,tam asi ta reakce bude uplne jina.Ptak,ktery nereaguje vubec je velka volavka,zkousel jsem nekolikrat a vubec zadna adezva.
DeProfundis - Profil | Po 22.10.2018 4:56:35
Denny >> no do teď chodím po nocích jen s takovým lepším kapesním rekordérem (diktafonem) a mám k němu píchnutou krátkou pušku (směrový mikrofon), dokupy cena tak 7000,-. Nahrávat se s tím dá, ale jen díky trochu povědomí o editaci a především odšumění audia, z toho dokážu něco vytáhnout. Surovej záznam je tak na hraně použitelnosti. Samozřejmě se bavím o zvuku na několik desítek metrů. Na blízko to je za tu cenu super, o několik levelů nad záznamem samotný DSLR, ta je na podobný zvuky naprosto nepoužitelná. Super by byla ohledně kvality parabola, ale s tím se po lese tahat nechci a tím spíš s nutností při nahrávání používat sluchátka k odposlechu a doladění směrovosti. Takže nejspíš skončím jen u lepšího mikrofonu a lepšího rekordéru, teda pokud se s mířím s tím, že mi to za ty prachy stojí:-)
DeProfundis - Profil | Po 22.10.2018 4:40:30
Denny >> musí tam být v menu někde vyrendrování scény, ale jak to nemám nainstalovaný, tak netuším kde. Předpokládám, že to bude někde v menu pro uložení a zkus tam najít export či render, nebo tak něco.
Denny - Profil | Po 22.10.2018 3:39:22
DeProfundis >> Ja netusim,kolik ted presne mame dohromady fotek,musel bych vse pootvirat a secist,Jitka neco kolem 60 tisic a ja,protoze jsem hodne promazal,tak odhaduju o tretinu mene.
Zvuky,to uz nedam,koukal jsem na nekolik profiku,kteri nahravaji,je to dost slozite a ani ne tak samotne nahravani,kdyz ma clovek odpovidajici techniku,cas a moznosti,jako mit dalsi vybaveni na odsumovani a ja nevim co jeste dalsiho.A hlavne temhle vecem po technicke strance rozumet,takze to je opravdu spis tva parketa :-)To neni pro me,radeji od tech,co to umi beru hotove nahravky,kterych je na netu tisice a pak je pouzivam :-)Jedna zajimavost,mozna jsi o tom slysel.Je jeden amik,ktery zije prevaznou cast roku a uz dlouha leta dole v na jihu v pralesich.Ten clovek udajne umi napodobit pusou stovky ptacich hlasu,pokusim se najit odkaz.Neni to zadny poustevnik :-) clovek,uznavany odbornik,ktery pry napsal nekolik knizek a spolupracuje ,co si matne vybavuju, s Cornel university.Na tebe jsem si jeste vzpomel,ze se te zeptam na jednu vec.Jak je to z rozhoukavanim sov mimo dobu toku a hnizdeni,je tam neco,kdy je dokazes vyprovokovat,nebo je to na nahode a lokalite o ktere vis,ze tam na 100% jsou? Tady se znacne ochladilo,uz i padal snih,tak se zacnu pripravovat na nahaneni orlu,pokud to pujde tak lisek a kojotu,mam tady pripravene nejake ryby a kus lane(doufam,ze jeste nekdo nejakou srazi) :-)),ale jakmile tohle prestane,tak bych chtel zkusit ty sovy.
Zvuky,to uz nedam,koukal jsem na nekolik profiku,kteri nahravaji,je to dost slozite a ani ne tak samotne nahravani,kdyz ma clovek odpovidajici techniku,cas a moznosti,jako mit dalsi vybaveni na odsumovani a ja nevim co jeste dalsiho.A hlavne temhle vecem po technicke strance rozumet,takze to je opravdu spis tva parketa :-)To neni pro me,radeji od tech,co to umi beru hotove nahravky,kterych je na netu tisice a pak je pouzivam :-)Jedna zajimavost,mozna jsi o tom slysel.Je jeden amik,ktery zije prevaznou cast roku a uz dlouha leta dole v na jihu v pralesich.Ten clovek udajne umi napodobit pusou stovky ptacich hlasu,pokusim se najit odkaz.Neni to zadny poustevnik :-) clovek,uznavany odbornik,ktery pry napsal nekolik knizek a spolupracuje ,co si matne vybavuju, s Cornel university.Na tebe jsem si jeste vzpomel,ze se te zeptam na jednu vec.Jak je to z rozhoukavanim sov mimo dobu toku a hnizdeni,je tam neco,kdy je dokazes vyprovokovat,nebo je to na nahode a lokalite o ktere vis,ze tam na 100% jsou? Tady se znacne ochladilo,uz i padal snih,tak se zacnu pripravovat na nahaneni orlu,pokud to pujde tak lisek a kojotu,mam tady pripravene nejake ryby a kus lane(doufam,ze jeste nekdo nejakou srazi) :-)),ale jakmile tohle prestane,tak bych chtel zkusit ty sovy.
Denny - Profil | Po 22.10.2018 3:26:56
DeProfundis >> Jde me o hotovou scenu,je me jasne,ze 3D jako v Zbrusch tam nedam :-)Jenze nevim,jak udelat ten samotny prevod treba do toho JPG,ale jeste to zkusim.Na ten odkaz kouknu,treba je to co presne potrebuju.
DeProfundis - Profil | Po 22.10.2018 1:44:10
Denny >> s tímhle bojuju tak nějak celkem permanentně:-) Přijde mi, že mi to moc neubývá a spíš přibývá... A to toho poslední dobou moc nefotím. Ikdyž dneska jsem se byl proletět érem nad okolím mýho bydliště a tak jsem měl samo zapnutý sériový focení, abych náhodou o něco nepřišel, protože se to éro docela klepalo:-) A to je hned pár set fotek za pár minut. Tuhle jsem trochu cvakal na mladýho svatbě a tam to bude teprve oříšek, protože si tam budu muset s každou fotkou echt pohrát, aby z ní bylo vymáčknuto maximum a že jich tam je! A to upozorňuju, že jsem fotil jen tak doplňkově, protože si mladý pozvali profi fotografku. Dneska jsem si vzal na noční na flešce pár tisíc fotek, že si je tu trochu promáznu. Ale místo toho zatím jen vstřebávám informacez inetu o nahrávání zvuků v přírodě. Nějak mi už nedostačuje dosavadní hračka. Ale je to nějak celý složitější, než jen koupit mikrofon a do něčeho ho píchnout...
Červené karty: Knapík, nhgjhgjhgjghj

načítám...








