Kontakt
Pouze telefon nebo e-mail a SZ.

Fotografování z pohledu amatérského rybáře

23.5.2012 NOVINKA Tipy a triky, Trvalý odkaz
Fotografování z pohledu amatérského rybáře

 Jelikož se zde vyskytuje v diskusích i v Můj Lov velké množství fotografií i ode mne, rozhodl jsem se napsat tento článek z mého pohledu amatérského fotografa.
  Většina z nás rybářů s sebou na výpravy k vodě nenosí drahé a často neskladné zrdcadlovky ani úkryty pro pozorování ryb a zvířat a ptactva, ale fotíme většinou kompaktními digitálními fotoaparáty nebo mobilem.
Fotky se v žádném případě nemohou rovnat ani kompozicí ani kvalitou profesionálně pořízeným fotkám profi fotografů.
Ale pomocí jednoduchého SW vybavení si můžeme své fotky alespoň trochu vylepšit.
  Co se mi moc nelíbí jsou fotky ryb , kde se šťastný lovec šklebí do objektivu  s nakloněnou hlavou a neoholenou tváří, držící rybu v předpažených rukách.
Myslím si, že na tomto serveru by měly převládat fotky ryb, přírody a fauny i flory kolem vod popřípadě fotografie krajiny či revírů.
  Jelikož asi většina z běžných rybářů neovládá cizí jazyky a neumí používat anglicky psané programy na úpravu fotek jako je IrfanView nebo Adobe Photoshop, tak bych pro základní jednoduchou úpravu doporučil například Zoner.
 V tomto programu lze fotku oříznout, upravit rozměry, změnit formát, ale i třeba doostřit, vylepšit expozici a některé složitější věci jako například tvorba panoramat a pohlednic.
Zoner je v češtině a po chvíli cviku je skoro každý schopen své  bledé nebo zašlé fotografie alespoň trochu vylepšit do publikovatelné podoby.
Základem je poměrně kvalitní fotografie pořízená z kompaktního fotoaparátu kdy světlo by mělo dopadat na focený objekt a nikoliv do objektivu. 
 Fotku nejprve vizuálně zkontrolujeme a poté necháme automaticky vylepšit. Pak můžeme přidat kontrast a upravit úroveň.
 Tím většinou odstraníme šedivý nádech a závoj. Poté pokud se nám fotka zdá akorát, můžeme změnit rozměry na požadovanou velikost  a uložit v požadovaném formátu nebo formát změnit.
Přeji mnoho hezkých fotografií ryb i fauny a flory i přírody kolem nás.
Petrův zdar!
 


 

Průměrná známka: 2,39

Komentář ke článku (49640)

Anketa:V jakém programu upravujete své fotky
A) Zoner 34%
B) Adobe Photoshop 20%
C) Gimp 0%
D) Ifran View 0%
E) Neupravuji 11%
F) Jiný. Napište, který používáte 34%
Hlasovalo 35 čtenářů.